X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
X

Lütfen Para Birimi Seçiniz

Türk Lirası $ US Dollar Euro
USD

Hosting ve Domain Nedir ?

AnasayfaYazılarHosting ve Domain Nedir ?

Hosting Nedir ? 

Hosting, tam Türkçe karşılık olarak barındırma anlamına gelen bir kelimedir. Türkçe anlamından da anlaşılacağı üzere hosting bir veriyi herhangi bir yerde barındırmak anlamına gelmektedir.

Kendinize ait bir internet sitesi kurmak istediğinizde öncelikle bir domain (alan adı) sahibi olmanız ve bu alan adı üzerine web sitesi kurabilmek için de hosting hizmetine sahip olmanız gerekir. İnternet üzerinde iş yeriniz, şirketiniz ya da kişisel zevklerinizi, hobilerinizi yayınlayabilmeniz için ihtiyacınız olan temel iki şey domain ve hosting hizmetidir.

Hosting hizmeti, yüksek internet hızına sahip bilgisayarlar üzerinden sağlanır. Ancak bu bilgisayarlar yüksek işlemci gücüne ve kaynaklara sahip endüstriyel bilgisayarlardır. Sunucu olarak adlandırılan bu bilgisayarlar, evlerde kullandıklarımızın aksine 7 gün 24 saat çalışma esasına göre üretilirler. Sunucular aylarca hatta yıllarca kapanmadan ve arıza yapmadan çalışabilecek kapasitede üretilirler. Bu güçlü sunucular sayesinde hosting hizmeti yüksek uptime oranı ile sağlanır ve internet siteleri hemen hemen 7 gün 24 saat ulaşılabilir olurlar.

Hosting hizmetini kısaca tabir edecek olursak, internet sitenize ait verileri saklayan ve ziyaretçilerinizin her an ulaşmasını sağlayan, sunucular üzerinden yüksek hızda yayın yapan hizmete web hosting denir.

Web hosting, sunucularda kurulan alt yapı itibari ile Windows Hosting ve Linux Hosting olarak iki şekilde sunulmaktadır. Windows hosting üzerinde, windows tabanlı sunucularda çalışan yazılımlar çalışırken, Linux hosting üzerinde ise Unix sistemlerde çalışan yazılımlar çalışmaktadır. Firmamız sadece Linux hosting olarak cPanel alt yapısı ile hizmet sağlamaktadır.

Firmamızın sağladığı hosting hizmeti ve paketleri için lütfen tıklayınız.

Domain (Alan Adı) Nedir ?

Domain, web sitenize tarayıcı üzerinde kolayca ulaşılmasını sağlayan isimdir. Eğer domain (alan adı) olmamış olsaydı internet üzerinde web sitelerine giriş yapabilmek için IP adreslerini aklımızda tutmamız gerekecekti. Örneğin firmamızın sitesine giriş yapabilmek için aklınızda tutmanız gereken ip adresi 159.253.40.22 olacaktı. Bu ve buna benzer dünya da çok fazla karmaşık IP adresleri bulunmaktadır.Bu karmaşık sayıları aklımızda tutmak zor olacağı ve daha anlaşılabilir hale gelmesi için domain keşfedilmiş. Bu sayede firmamızın sitesine IP yazmak yerine netinternet.com.tr alan adı üzerinden ulaşılabilmektedir.

Dünyada global olarak kullanılan bir çok alan adı uzantısı bulunmaktadır. Bu alan adlarının en çok bilinen ve kullanılanları ise com, net ve org uzantılarıdır. İlk olarak 15 Mart 1985'te symbolics.com alan adını kayıt edilmesi ile kullanılmaya başlanan .com şu anda dünya üzerinde en çok kullanılan uzantıdır. 

Com, Net ve Org gibi özgün domain uzantılarının yanı sıra her ülkenin kendisine ait domain uzantısı da vardır. Ülkemizin alan adı uzantısı .tr'dir. com.tr, net.tr ve org.tr gibi uzantılara sahip domainler ülkemize ait domainlerdir. 


Top